MAGAZÍN

Vsaďte na zrkadlá. Presvetlia a opticky zväčšia interiér

Vsaďte na zrkadlá. Presvetlia a opticky zväčšia interiér

Zrkadlo patrí medzi štandardné vybavenie každej domácnosti. Okrem praktickej funkcie je však i veľmi zaujímavým prvkom interiérového dizajnu. Poradíme vám aké zrkadlo si vybrať aj kde najlepšie poslúži a vynikne.

Zrkadlo vyberajte podľa štýlu interiéru

Zrkadlo by malo, podobne ako ďalšie súčasti zariadenia, štýlovo zapadať do interiéru. Preto je potrebné pri jeho výbere zohľadniť nielen veľkosť, ale i celkové prevedenie vrátane tvaru ako i materiálu a povrchovej úpravy rámu. Nemenej dôležité je aj jeho umiestnenie. Najmä v menších a tmavších interiéroch môžeme vďaka zrkadlám docieliť nielen presvetlenie, ale i vizuálne zväčšenie priestoru.

Nebojte sa rozmanitých tvarov

Okrem najbežnejších obdĺžnikových tvarov si môžeme vybrať i oválne kruhové alebo elipsovité zrkadlá, ktoré sú ideálne napríklad do interiérov s oblým nábytkom či doplnkami. Zaujímavé sú taktiež atypické zrkadlá nepravidelných tvarov, ktoré vyniknú predovšetkým v moderne ladených interiéroch.

Každá miestnosť si zaslúži iné zrkadlo

Prvou miestnosťou každej domácnosti je predsieň. Tu sa výborne hodí veľké nástenné alebo stojace zrkadlo, ktoré nám poslúži na úpravu zovňajšku vždy pri odchode mimo domov. Preto je ideálne, ak odráža celú postavu. Jeho umiestnenie priamo oproti vchodovým dverám však bytoví dizajnéri neodporúčajú.
Zrkadlo je taktiež neodmysliteľnou súčasťou kúpeľne. Tu sa najmä z praktického hľadiska uplatnia najmä jednoduché veľkoplošné zrkadlá bez rámu. V opačnom prípade je dôležité vsadiť na materiál rámu odolný voči vlhkosti. Vybrať si môžeme i šikovné zrkadlá so zabudovaným osvetlením či príručné a zväčšovacie kozmetické zrkadlá na teleskopickom držiaku.
Umiestneniu zrkadiel v spálni poniektorí interiéroví architekti príliš nefandia. Aj tu však existuje kompromis, ak pre zrkadlo nezvolíme miesto priamo oproti dverám, postele či oknu. V spálni sa najlepšie uplatnia zrkadlá zabudované vo dverách šatníkových skríň či nad toaletnými stolíkmi.
V prípade obývacej izby môže zrkadlo vo výraznejšom ráme poslúžiť aj namiesto obrazu. Zaujímavo pôsobí aj kompozícia viacerých zrkadiel rôznych tvarov v obdobnom dizajne. Vďaka takejto nápaditej zrkadlovej stene bude celá miestnosť pôsobiť aj priestrannejším a svetlejším dojmom.

Rada na záver

Zdedili ste starý obraz v masívnom ráme, ktorý však nevyhovuje vášmu vkusu? Máme pre vás skvelé riešenie! Vymeňte obraz za zrkadlo a pretrite rám trebárs matným pastelovým náterom a patinou. Bez väčších investícií tak získate originálny doplnok vo vintage štýle, ktorý nielen poslúži, ale i osvieži každý interiér.
Viac produktov z kategórie Zrkadlá nájdete v našom katalógu.
Hore